dzisiaj jest: 20 listopada 2017. imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
wersja polska 
A+ A-
Urząd Gminy Ręczno
tel. +48 (44) 781-32-69
e-mail: ug@reczno.pl

Aktualności
Rok 2015 – rokiem osób Niechronionych na drogach Ziemi Piotrkowskiej
  „Rok 2015 – rokiem osób Niechronionych na drogach Ziemi Piotrkowskiej w działaniach Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim”
Piotrkowscy policjanci prowadzą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pod hasłem - „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Jak się okazuje, podstawowe przepisy zna prawie każdy, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Podstawowe przepisy zna prawie każdy, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami w stosunku do nich.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim podsumowali zdarzenia drogowe z 2014 roku. Z zebranego materiału wynika, że: w 2014 roku piesi spowodowali 21 wypadków drogowych oraz 8 kolizji drogowych. Zdarzenia drogowe, w których sprawcami są kierujący pojazdami mechanicznymi, powstałe w wyniku nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu to 20 wypadków, w których zginęła 1 osoba a 21 zostało rannych.  Bez wątpienia do liczby wypadków przyczyniają się też m.in. zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, opady deszczu, silny wiatr, itp. Często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, które w porach wieczorowo - nocnych czynią ich niewidocznymi. Stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na wcześniejsze zauważenie ich przez kierujących i wykonanie bezpiecznego manewru.
Ponadto rowerzyści i motorowerzyści poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych również sami dbają o swoje bezpieczeństwo.Noszenie odblasków przez pieszych ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych. Stosowanie elementów odblaskowych (zawieszki, opaski, kamizelki) przez pieszych powoduje, że są  oni o zmroku bardziej widoczni w światłach samochodu. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu   działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści: prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć.
Apeluję! Bądź widoczny na drodze – chronisz ludzkie życie swoje i innych.

                                                                                                      Komendant Miejski Policji
                                                                                                     w Piotrkowie Trybunalskim
                                                                                                  mł. insp. Dariusz Walichnowski

« powrót
<<   Listopad   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
          1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
MAPA SERWISU
STATYSTYKA